Salı

Simülasyon Öyküleri KitabıMerhaba,


Yazıya selam vererek başlamak istedim çünkü kitap tanıtım konusunda çok iyi değilim. O bakımdan verdiğim selamı kitabı sohbet diliyle anlatacağımın uyarı atışı olarak algılayabilirsiniz.


Simülasyon Öyküleri, 6:45 yayınlarının kolektif çalışması olarak hazırlanmış. Böyle -miş'li -muş'lu konuştuğuma bakmayın, aslında hepsinden haberdarım :)


Öncelikle şunu belirteyim: Yazı dünyasında kolektif çalışma sınırları zorlayan bir güçlük taşır. Nedir? Yer alacak isimlerin sayfa sayısı, nedir; yer alacak isimlerin ön sayfalarda ya da son sayfalarda köşe kapma savaşı vs derken ortalık panayır alanına döner. Şimdiye kadar gözlemlediğim bu olduğu için, önüme ne kadar kolektif çalışma geldiyse bu ego savaşlarını bildiğimden dolayı hepsini kibarca geri çevirdim. Neyse ki Simülasyon Öyküleri bu düşüncemin çok dışında. Çünkü, bu kitaba emek veren insanlarda ne bu güç savaşlarını ne de isim cilalatma çabalarını görebilirsiniz.


Kitaba Gelelim: Kitap, A fıkrası ve B fıkrası olarak ikiye ayrılmış. Bu benim geyiğim elbette ki :)

İlk öyküler kısa-deneysel tatta. İkinci bölümse sırasıyla; Jim Morrison’ dan Leonard Cohen’ e, John Lennon’ dan Neal Cassady’ e dair anlatılar görebilirsiniz.


Beat kuşağını bilen bilir. O bakımdan uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Bilmeyenler ise, “efendim bir zahmet şuradaki Google sahifesini kullanınız.”


“Amaan bee, bir de onunla mı uğraşacağım” bla bla diyen arkadaşlar: Sizi de düşünmüşler.


Bakınız bendeniz bunu anlatma gereksinimi duymazken, bu güzel insanlar Neo-Beat kuşağı hakkında kitapta Antoloji bölümü yapmışlar. Yani Google çöplüğünden bilgi ayıklamak yerine bu kitabı edindiğinizde elinizin altında konuyla alakalı kutsal bilgi kaynağı da olmuş olacak. Daha ne olsun, yanında düdüklü tencere mi verelim? :)


Tekrar kitaba dönersek: Her sayfada bir şeyler buldum fakat bazı bölümlerde kahkahama engel olamadım. İnce zekâlara her zaman hayranlık duymuşumdur.


Kadıköy Felsefesi,

Metaforlar,

Manifestolar

Ve öyküler…Rock kültürü, Satürn fısıldayacak mottosu ve yol felsefesi.

Ezcümle okumanız gereken bir kitap. Bütün kitap satış noktalarında bulabilirsiniz. Ayrıca 6:45 ve diğer internet sitelerinden de edinebilirsiniz.

Ve;

BURADAN KİTABI İNDİRİMLİ EDİNEBİLİRSİNİZ bu kıyağımı da unutmayın... 

Şaka elbette ki; bu kıyağı 6:45 yapmış sizin için. Diğer indirimli kitaplara göz atmanızı da tavsiye ederim. Sahaf kıvamında güzel indirimler var.

Son cümleleri kitaptan bir alıntıyla bitirmek istiyorum. 

...
şehrin ortasında nehir gibi akıyorum,
şehrin ortasında zamandan kaçıyorum.
kül tablasında boş yer bulamıyorum.
dünya denen illetin en alt katında seviştik ve
koltuk arkası aşkları hep garipsedik.
yükselirken, bir çocuğun ilk defa bisiklete binmesi gibi
gezegenleri gezerken, insanlarla bir daha tanış.
koltuk arkasından, otobüs arkasına ve sokak kenarlarına,
merdivenlerin aşağısından değil, başından çıkmaya başla.
çünkü yükselmek bir nevi düşmektir.
yaşam bir simülasyondur
ve bütün bunlar fizik kuralları sayılabilir.


Simülasyon Öyküleri
Yolda: Yol da yanınızda bulunsun. Hürmetler...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder